top of page
קול קורא_edited.png
חיפוש

רגע של השראה # 17 - וואבי סאבי

מזג האויר משתנה ורוחות של סתיו מתחילות לנשב להן (באמת אפשר כבר להתחיל ולחוש בהן)

חודש חדש

שנה חדשה שהתחילה.


כבר זמן מה שאני רוצה לכתוב את הפוסט הזה

ונדמה שבדיוק עכשיו - אין זמן נכון מזה.

...


לפני כשלושה חודשים נפגשתי במקרה עם ספרון של לאונרד קורן על פילוסופיית הוואבי סאבי, ובו טקסטים קצרים ומתומצתים על התיאוריה ומרכיביה.

לאחר הקריאה הראשונית (שהסתיימה דיי מהר) מצאתי את עצמי חוזרת שוב ושוב לטקסטים הללו ומוצאת איך מתוך הזיקוק והדיוק שלהם אני מגלה בהם בכל פעם משהו חדש. מרחיבה את נקודת מבטי על המציאות שלי.


ניתן לקרוא את הטקסטים הללו בזריזות ולעבור הלאה. אך קריאה חוזרת ונשנית חושפת את עומקן של המילים הפשוטות. שהרי, בכדי ליצור משהו מזוקק ומדויק - כזה שנראה לכאורה פשוט - נדרשת הבנה מעמיקה של הדבר ומיומנות גבוהה בו.

...


בראייה ראשונית הטקסטים הללו נדמים ״רוחניים״ - המדברים שפה מסוימת שאינה מתחברת לכולנו. כזו ששמענו שוב ושוב לעיתים ככותרות. אך בעיני, דווקא בנקודה הזו בדיוק טמונים הגילוי והאפשרות.


פילוסופיית הוואבי סאבי שואבת את עקרונותיה מתוך התבוננות בטבע וחוקיותו. והרי אין דבר ארצי יותר מהטבע (מעונות השנה, מהצמחים, האדמה ...) - שאנו, כיצורים חיים, חלק אינהרנטי ממנו והחוקיות הטמונה בו טמונה גם בנו. לכן, אין בי ספק שקריאת הטקסטים מתוך המשקפיים הללו, הבוחנת החלת החוקיות הזו על עולמנו ומקבלת את המחזוריות הטמונה בה, תפתח בפני כל מי שיבחר בכך, אפשרויות חדשות (או תחדד עוד יותר את הידוע).

כך אני הושפעתי מהטקסטים הללו.

כך התרחבה השראתי.


לכן, אני מביאה כאן לפניכם קטעים נבחרים מתוך הספרון - כחומר להתבוננות, מחשבה, יצירה, תנועה - חדשה.

...״

האין עצמו- אינו חלל ריק אלא חלל מלא באפשרויות


בכל רגע נתון, נמצא העולם בתנועה מתמדת לקראת מה שמצוי בכוח או הלאה ממנו. הדברים כולם מצויים בתהליך של התנוונות לעבר האין או בתהליך של התפתחות ממנו. זהו טבעו של העולם.


בעת שהעולם הורס הוא גם בונה. דברים חדשים צצים מתוך האין.


אבל לא די בהתבוננות שטחית כדי לדעת בוודאות אם דבר מה נמצא במצב של התפתחות או במצב של התנוונות..

...


אמת צומחת מהתבוננות בטבע


כל הדברים הם אירעיים. הנטייה לעבר האין היא בלתי מתפשרת ועולמית. אפילו דברים שלכאורה הם חומר קשיח, אינם מציגים יותר מאשר אשליה של קביעות. בסופו של יום, הכל הופך ללא כלום. הכל מתכלה.


כל הדברים אינם מושלמים. כל דבר מעצם קיומו אינו מושלם. כשמביטים בדבר מה מקרוב מבחינים בפגמים שבו. השלמות מוגבלת, היא אינה קיימת.


כל הדברים אינם שלמים. כל הדברים נמצאים במצב תמידי ואינסופי של היווצרות או של התכלות. לעיתים קרובות אנו בוחרים באופן אקראי להצביע על רגע מסוים המציין שדבר הוא ״גמור״ או ״שלם״. אבל מהו באמת הרגע שדבר כלשהו מתממש? ״האם הצמח מגיע לכלל שלמות כאשר הוא פורח? או אולי כאשר הוא נושא זרעים? כאשר הזרעים מתפזרים? או אולי דווקא כשהכל נרקב?״


סיום אינו קיים אלא תנועה מתמדת. מחזוריות.

...פשטות


אינה דבר כה פשוט. היא מחייבת זיקוק ועדינות תוך השארת המהות הפיוטית. הפחתה מבלי לאבד את המהות אלא להעצים אותה.


הגדולה קיימת בפרטים השוליים, אלו שהעין נוטה להתעלם מהם. בזעיר. בחבוי. בזמני. יכולת ההבחנה של הדברים העדינים, הנסתרים מעינו של המתבונן הרגיל, הם בעלי ההשפעה החזקה והעמוקה ביותר.


יופי


הוא מאורע פעיל שמתרחש בין אדם ובין דבר אחר. הוא עשוי לצוץ מאליו בכל רגע בנסיבות המתאימות, בהקשר המתאים או בהשקפת העולם המתאימה. היופי אם כן, הוא אינו אבסולוטי אלא מצב משתנה של תודעה.


על כן, אין דבר שהוא ״בעל ערך״ מאחר שהדבר רומז על קיומו של דבר ״חסר ערך״.

(תוספת שלי: וזה הרי בעיני המתבונן).


וואבי סאבי הוא יופיים של דברים לא מושלמים, ארעיים וחסרים.

יופיים של דברים פשוטים וצנועים

יופיים של דברים לא מקובלים


...״ומנקודת מבטי...


פילוסופיית הוואבי סאבי היא הזמנה לפרוץ בתוכנו את ההגדרות המקובלות (אלה שקיבלנו על עצמנו ומתוכם נגזר מערך הציפיות שלנו מעצמנו ומהסביבה) - של מה אמור להיות: של מה יפה או לא, מה נכון או לא ומה חסר ערך או לא. וואבי סאבי מזמין אותנו אל מרחב של חקר: כזה שבו גם למה שנראה לכאורה פעוט ביותר או ״חסר״ יש ערך, משמעות. כזה שמאפשר גמישות, יצירה ויצירתיות.

כזה שמזמין אותנו לקבל את המחזוריות שתמיד תמיד מתרחשת.

כזה שמבקש מאתנו להתמסר לתנועה הטבעית שנובעת מתוכנו וסובבת אותנו - לקבל אותה ולהשתמש בה.


כריכת הספר מייעדת אותו: ״לאמנים, למעצבים, למשוררים ולפילוסופים״.

ומאחר ובעיני כולנו כאלה, כל אחד בדרכו.ה - הריי שהפילוסופייה הזו רלבנטית תמיד, בכל נקודה בזמן, כדרך לאופן שבו אנו מעצבים ומתווים את חיינו.


כתמיד אשמח לשמוע מכם.ן – מה והאם נגע בכם.ן או השפיע עליכם.ן?

עד הפעם הבאה,


שלכם.ן, עדינ.ב. השם המלא של הספר: וואבי סאבי - לאמנים, למעצבים, למשוררים ולפילוסופים/ לאונרד קורן


נ.ב.2: אם בא לכם.ן להחשף עוד לתהליכי היצירה והעבודות שלי מוזמנים ומוזמנות לעקוב גם אחר העמוד הפרטי שלי באינסטגרם: @adi.vanvelsen58 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Σχόλια


bottom of page